În cazul elevilor

  1. Mai întâi, căutăm dublurile. Înregistrările care se repetă le identificăm concatenând trei câmpuri cu întrebări deschide. Dacă rezultatele sunt identice, înseamnă că formularul a fost transmis identic în mod repetat. După eliminarea dublurilor, au rămas 2259 de răspunsuri.

2. Căutăm înregistrările inconsistente. Concatenăm câmpurile vârstelor și claselor, ale claselor și ale tipurilor de școli, identificând înregistrările excentrice. Eliminăm elevii care depășesc cu 3 ani vârsta clasei și pe cei care studiază în școli gimnaziale dar și-au declarat apartenența la clase mai mari de a VIII-a. După eliminarea înregistrărilor inconsistente, au rămas 2245 de răspunsuri.

3. Evaluăm numeric răspunsurile primite pentru fiecare clasă și le eliminăm pe cele care nu au caracter de reprezentativitate. Astfel, pentru analiza la nivel județean, s-au elimintat răspunsurile provenite de la clasele I: 5 răspunsuri, a II-a: 12 răspunsuri, a III-a: 12 răspunsuri, a IV-a:18 răspunsuri. Aceste răspunsuri vor fi valorificate, însă, în cadrul analizelor particularizate oferite școlilor.
La final s-au păstrat 2198 de răspunsuri, repartizate pe clase astfel. Concluziile cercetării vor avea caracter de reprezentativitate pentru clasele V-XIII.

Clasa Număr de răspunsuri
Clasa a V-a181
Clasa a VI-a232
Clasa a VII-a247
Clasa a VIII-a235
Clasa a IX-a325
Clasa a X-a389
Clasa a XI-a360
Clasa a XII-a201
Clasa a XIII-a28
Total2198

Aici este fișierul rezultat.

În cazul părinților

  1. Mai întâi, căutăm dublurile. Iar înregistrările care se repetă le identificăm concatenând trei câmpuri cu întrebări deschide. Dacă rezultatele sunt identice, înseamnă că formularul a fost transmis identic în mod repetat. După eliminarea dublurilor, au rămas 834 de răspunsuri.

2. Căutăm înregistrările inconsistente. Concatenăm câmpurile vârstelor și claselor elevilor, declarate de părinți, ale claselor și ale tipurilor de școli, identificând înregistrările excentrice. După eliminarea înregistrărilor inconsistente, au mai rămas 833 de răspunsuri.

La finalul s-au păstrat 833 de răspunsuri, repartizate pe clase astfel:

În ce clasă învață copilul dumneavoastră?Count
Clasa I74
Clasa a II-a16
Clasa a III-a15
Clasa a IV-a25
Clasa a V-a100
Clasa a VI-a97
Clasa a VII-a78
Clasa a VIII-a62
Clasa a IX-a119
Clasa a X-a74
Clasa a XI-a109
Clasa a XII-a59
Clasa a XIII-a5
Total833

Aici este fișierul rezultat

În cazul profesorilor

1. Mai întâi, căutăm dublurile. Iar înregistrările care se repetă le identificăm concatenând trei câmpuri cu întrebări deschide. Dacă rezultatele sunt identice, înseamnă că formularul a fost transmis identic în mod repetat. După eliminarea dublurilor, au rămas 217 răspunsuri.

La final s-au păstrat 217 răspunsuri, repartizate astfel:

Nivelul de perfecționareCount
Necalificat4
Debutant25
Definitiv24
Gradul didactic II29
Gradul didactic I135
Total217
Repartizarea după nivelul de perfecționare
Specialitatea dumneavoastrăCount
INVATAMANT PRIMAR43
LIMBA ROMANA28
LIMBI MODERNE20
ISTORIE18
MATEMATICA14
DISCIPLINE TEHNOLOGICE13
SOCIO UMANE12
GEOGRAFIE11
BIOLOGIE10
INVATAMANT PRESCOLAR10
EDUCATIE FIZICA7
FIZICA7
INSTRUIRE PRACTICA6
CHIMIE5
INFORMATICA-TIC5
RELIGIE4
EDUCATIE TEHNOLOGICA3
EDUCATIE MUZICALA1
Total217
Repartizarea după specialitate

Aici este fișierul rezultat.