După succesul cercetării educaționale „Școală, dar cu drag! Cum arată școala în care se învață cu plăcere?„, desfășurată în anul 2019, propunem elevilor, părinților și profesorilor, din județul Călărași, o nouă investigație sociologică.

Temele acestei cercetări: Învățământul călărășean on-line și reprezentări asupra pandemiei.

Scopul cercetării vizează investigarea reprezentărilor elevilor, profesorilor și părinților, asupra schimbărilor produse în desfășurarea și eficiența procesului didactic, pe durata suspendării activităților fizice și mutării în activităților educaționale în mediul online, dar și asupra pandemiei.

Cercetarea educațională folosește metoda sondajului.

Există trei instrumente – chestionare, care vor trebui completate de elevi, profesori și părinți din județul Călărași.

Grupul țintă vizează elevii din clasele I-XII, părinții sau profesorii acestora.

La nivelul unităților școlare, caracterul de reprezentativitate al datelor va putea fi certificat doar în cazul în care vor completa chestionarul cel puțin 10% dintre elevi.